contactkoor voor mensen met dementie binnenkort van start
Wanneer woorden wegvallen, blijft muziek een fantastische taal die iedereen kan verstaan. En dat is meteen het uitgangspunt van Koorianders, het contactkoor dat op 1 augustus in onze gemeente start.
Nicole Everaerts - professioneel pianiste, dirigente, leerkracht en niet in het minst kwieke 81-jarige dame - zal de pianobegeleiding van dit kersverse contactkoor op zich nemen. “Het woord zegt het zelf: de bedoeling is om mensen met elkaar in contact te brengen”, vertelt ze. “We richten ons daarbij op mensen met dementie (én hun mantelzorgers), die via de muziek opnieuw contact kunnen leggen met hun omgeving. Je zou ervan versteld staan hoe lang je muzikale geheugen bewaard blijft - véél langer dan andere vaardigheden! Mensen met dementie kunnen vaak nog moeiteloos een lied meezingen en halen daar ook enorm veel voldoening uit. We hopen dat het gezellig samenzijn hen een boost kan geven en dat ze ernaar uitkijken om terug te komen. Dat sociale aspect, het contact leggen met elkaar: dat is ons hoofddoel!”
Goed kunnen zingen is dus geen vereiste? “Zeker niet”, zegt Nicole stellig. “Iedereen die een stem heeft, kan zingen. Misschien niet allemaal even juist, maar dat is hier niet van belang. We treden niet op in de Scala van Milaan, hé (lacht). Wie kan meezingen, zingt mee. En ken je iets niet, dan vult de persoon naast je het wel aan. Dat is zo mooi aan samenzang: die verbondenheid. Je bent deel van een geheel en steunt letterlijk, maar vooral ook figuurlijk, op elkaar.”
Nicole’s boodschap is duidelijk: niet twijfelen, gewoon doen. “Kom af. Kom eens kijken of het iets voor jou is. Kom er gewoon gezellig bij en maak plezier.” Zij is er alvast klaar voor om je met open armen te ontvangen. “Mensen een leuke tijd bezorgen en zien dat ze er deugd van hebben, dat is toch ‘t schoonste wat er is”, besluit ze.
Wilfried is fan!
En dát je er deugd van zal hebben, bewijst Wilfried Huyghe, een 85-jarige bewoner van wzh De Buurt. Samen met zijn vrouw (en mantelzorger) Julia zingt hij ook in een koor. (zingt uit volle borst) “Cheerio, cheerio, in Antwerpen zingen ze zo. ‘k Zien zo geire m’n duivenkot. In de stille Kempen ... Je ziet: de liedjes van vroeger ken ik nog heel goed. Maar alle teksten staan ook in een boekje, hoor. En het hoeft ook allemaal niet perfect te zijn. Het gaat vooral om het samen zijn en samen zingen. Ik word er alleszins heel vrolijk van: het haalt me even uit de dagelijkse zorgen en dat ontspant me enorm. Ik kan het alleen maar aanraden!”
praktisch
- Het koor is gratis en komt, vanaf 1 augustus, elke eerste zaterdag van de maand om 10 uur samen in buurthuis Ter Smisse.
- Je kan gewoon langskomen en moet dus niet vooraf inschrijven.
- Je kan na het zingen nog blijven napraten bij een tasje koffie.
- Mocht je vragen hebben: er is ook telkens iemand aanwezig die vertrouwd is met dementie.
- Je hebt geen partituren nodig, maar werkt louter met de tekst van de liedjes. Je moet dus zeker geen noten kunnen lezen.
contact
Koorianders
Johan Desmedt
03 2980 0 00
johan.desmedt@zoersel.be